Informácie o drezoch - ako vybrať kuchynský drez

Pomocník pri výbere kuchynského drezu


Kuchynský drez je bezpochyby  základným a najpoužívanejším prvkom každej kuchyne. Podľa štatistík až 80% činností v kuchyni sa točí okolo drezu.

Drez neslúži len ako umývacie centrum, ktorého funkciu už z veľkej části prebrali umývačky riadu, ale tiež ako priestor, kde čistíme a krájame potraviny, odkladáme kuchynský riad potrebný k príprave pokrmov, zlievame vodu z hrncov a v neposlednom rade likvidujeme kuchynský odpad. Preto by sme výberu vhodného kuchynského drezu mali venovat náležitú pozornosť, aby sme  v dnešnej rozmanitej ponuke na trhu zvolili správne.

Drez by sme nemali vyberať len podľa designu, ale aj podľa očakávanej funkčnosti. Iné potreby bude mať človek, ktorý je single a stravuje sa prevažne v reštauráciach a iné štvorčlenná rodina stravujúca sa doma. Existuje niekoľko základných bodov, na ktoré je dobré sa pri výbere kuchynského drezu zamerať:

Veľkosť drezu, vaničky a odkvapu

Tieto vlastnosti budú zrejme najzásadnejšie pre výber kuchynského drezu. Drezy sú vyrábané nielen v rôznych tvaroch, ale i v rozličných veľkostiach. Škála je široká, od malých jednodrezov  až po maxi dvojdrezy s odkvapom. Veľkosť drezu je určite potrebné vyberať v správnom pomere k veľkosti kuchynskej linky a zároveň s prihliadnutím k praktickosti. Z tohto hľadiska sú drezy rozdelené do niekoľkých kategórií:

Jednodrezy – sú štvorcového, obdĺžnikového alebo guľatého tvaru, bez odkvapu a ďalšej vaničky. Tieto drezy mávajú niekedy zadnú plochu pre inštaláciu vodovodnej batérie, dávkovače saponátu alebo tlačítko pneuspínača drviča odpadu. Existujú tiež drezy bez tejto zadnej plochy. V tom prípade je montáž hore spomínaných doplnkov drezu realizovaná priamo do kuchynskej dosky.

Tieto drezy sú vhodné do menšej  kuchyne, v ktorej užívatelia netrávia mnoho času a stravujú sa prevažne mimo domu, prípadne je domácnosť vybavená umývačkou riadu.

Jednodrezy s vaničkou (poprípade dvojdrezy) – platí to isté, čo pre jednodrezy. Výhodou prídavnej vaničky je možnosť prípravy potravín a ich oplachovanie a odkladanie do menšej vaničky. Typickým príkladom je príprava šalátov, kedy sa zelenina zbavuje šupiek v hlavnej vaničke a následne sa umýva v napustenej menšej vaničke. Odpad, nielen zo zeleniny, môže byť potom rozdrvený v drviči odpadkov priamo v hlavnej vaničke. Z príslušenstva sa dá využiť rôzne druhy odkvapových misiek.

Jednodrezy s odkvapom – nájdu uplatnenie v kuchyni, kde nie je  umývačka riadu, alebo sa používa, ale riady sa občas umývajú i v dreze. Odkvapová plocha sa ľahko udržiava a znesie omnoho viac než kuchynská doska. Zároveň je možné z príslušenstva využiť krájaciu dosku z dreva, plastu alebo skla.

Jednodrezy (poprípade dvojdrezy) s odkvapom a vaničkou – predstavujú komplexné umývacie centrum s priestorom pre manipuláciu s potravinami. S využitím doplnkov, akými sú krájacia doska, cediaca miska a iné, premeníte kuchynský drez vo všestranného pomocníka. Naviac veľké vaničky drezu Vám uľahčia manipuláciu s veľkými a objemnými hrncani či plechmi. Tieto drezy sa hodia pre viacčlennú rodinu, kde v kuchyni trávia ich majitelia viac času prípravou potravín.

Do všetkých typov drezu je možné nainštalovať drvič kuchynského odpadu, ktorý veľmi uľahčí čistenie potravín a likvidáciu zbytkov.

I keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, dôležitá je hĺbka drezu. Tá býva u veľkej časti drezov nedostatočná, približne len 15 cm, v niektorých prípadoch i menej. Týka sa to predovšetkým drezov v nižších cenových reláciach. Ak má drez správne plniť svoju funkciu, hĺbka by mala byť 18 – 20 cm.

V neposlednom rade je potrebné skontrolovať celkové rozmery drezu. Výrobcovia v snahe ponúknuť čo najlacnejší drez z daného materiálu, zmenšia veľkosť vaničky a odkvapu a ponúknu drez za bezkonkurenčnú cenu. Na fotografii vyzerá drez štandardne, ale po rozbalení môžete byť nemilo prekvapený malými rozmermi.

Materiál kuchynského drezu

V ponuke materiálov, z ktorých sú kuchynské drezy vyrábané, nájdeme drezy nerezové, granitové, kremenné, keramické, SMC kompozitné, smaltované a plastové. Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a výhody. V dnešnej dobe sú najpredávanejšie nerezové a granitové (kameninové) drezy. Všeobecné informácie o jednotlivých materiáloch sa dočítate v samostatných sekciách:

Typ montáže drezu

Ďalším bodom pri výbere je typ montáže a spôsob uchytenia. Drezy je možné umiestniť na dosku (horná montáž / presahová), v rovine s doskou (integrovaná), alebo pod dosku (spodná montáž). Niektoré drezy sa dajú inštalovať všetkými uvedenými spôsobmi, ale väčšina drezov je vždy určená štandardne pre jeden vybraný spôsob montáže.

Prepad, odtok, sifón a excentrické ovládanie

Pozor na prepad! I keď to môže vyzerať, že je to samozrejmosť, nie všetky drezy, ktoré sa u nás predávajú majú prepad.  Táto chýbajúca drobnosť tak môže mať neblahé následky v podobe vytopenej kuchyne. Nehľadiac nato, že s najväčšou pravdepodobnosťou tieto drezy nie sú v zhode s europskými normami (nenesú označenie CE) a nemali by sa vôbec predávať!

Výpusť je u drezov riešená buď manuálnym ovládaním alebo je ovládaná excentrom. Nie u všetkých drezov je však výpusť súčasťou balenia a je treba dokúpiť ju zvlášť. Viac viď. Drezová výpusť, excenter a sifón.

Výrobca a obchodná značka

Dnešný trh je nasýtený veľkým množstvom výrobcov a ich značiek, počnúc renomovanými firmami, až po neznáme, či novo vznikajúce. Novo začínajúci výrobcovia môžu ponúkať rovnako kvalitné drezy za lepšiu cenu, než tí, na trhu dlhšie pôsobiaci. Taktiež jeden výrobca môže pre rôzne regióny sveta (ale i Európy) ponúkať drezy pod inou obchodnou značkou. Nezriedka sa preto stretnete s rovnakým designom, ale inou obchodnou značkou, cenou a zárukou.

Pre výber toho správneho kuchynského drezu môžete využiť nášho sprievodcu výberom drezu.

Internetový obchod kuchynsky-drez.sk provozuje firma WELT SERVIS spol. s r.o. IČ: 25356275, DIČ: CZ25356275
se sídlem Třebovická 5046 / 59, 722 00 Ostrava - Třebovice.
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C vložka č. 9914.
Copyright ©2021 WELT SERVIS spol. s r.o. |DB0 0ms | Právní doložka