Ostravské vodárne a kanalizácia vyrába bioplyn
Ostravské vodárne a kanalizácie zverejnili na svojom webe veľmi zaujímavý článok na tému vzniku bioplynu v čistiarni odpadových vôd.
Ako vzniká bioplyn na Ústrednej čistiarni odpadových vôd?
Na Ostravsku pribúda firiem, ktoré vyrábajú elektrinu či plyn bez toho, aby pri tom škodili životnému prostrediu. Ekológovia to vítajú. Na jednej strane Ostravsko často sužuje smog, na druhej strane tu ľudia aj firmy čoraz častejšie uplatňujú ekologické spôsoby výroby energie.
Nevyužívajú pritom len čisté prírodné zdroje ako slnko či vietor, ale aj odpadky alebo napríklad kaly.
„To sú vyhnívacie nádrže,“ ukazuje na trojici obrích valcových nádrží Kamila Šuraňová, vedúca strediska technológie ČOV. Ústredná čistiareň odpadových vôd, ktorú prevádzkujú Ostravské vodárne a kanalizácie, v rámci svojej čistiarenskej technológie premieňa znečistenie v pritekajúcej odpadovej vode na bioplyn. Z neho vyrábajú elektrinu a teplo. Ročne tu spracujú asi štyridsaťtisíc ton kalov. Zhromažďujú ich v troch vyhnívacích nádržiach, kde sa za teploty podobné ako má ľudské telo, 25 až 30 dní rozkladajú. Zatiaľ čo zvyškový vyhnilý kal sa mechanicky odvodňuje, mieša s vápnom a potom využíva pri rekultiváciách, bioplyn vzniknutý pri rozklade kalov sa zhromažďuje v plynojeme.
„Z bioplynu vyrábame v kogeneračných jednotkách elektrinu, ako sekundárny produkt vzniká teplo,“ vysvetľuje Kamila Šuraňová. Elektrická energia sa vyrába na 2 kogeneračných jednotkách, s celkovou kapacitou 800 kilowattov za hodinu a dodáva, že kogeneračné jednotky fungujú na princípe spaľovacieho motora. Teplo sa využíva na ohrev technológie. V súčasnej dobe sme vo výrobe elektrickej energie sebestační cca zo 40% a vo výrobe tepla úplne.