DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Trendy čiernej kuchyne do posledného detailu: ako vybrať drez a batériu

Čierna do interiéru patrí a ako ukazujú súčasné trendy, dá sa s ňou vykúzliť naozaj nadčasový interiér .

Len si to predstavte. Kuchyňa so svetlými múrmi, čierna kuchynská linka, svetlá pracovná doska a krásny čierny keramický drez v centre pozornosti. Čierna v tejto farebnej kombinácii dodáva priestoru hĺbku, sofistikovanosť aj istú dramatickosť . Zároveň podčiarkuje čistotu jednoduchosť a eleganciu celého interiéru.

Dizajnéri sa zhodujú, že čierna môže v interiéri veľmi dobre dominovať, ale je skvelá aj ako doplnková farba . S ktorými farbami ju teda kombinovať? Okrem konzervatívneho dialógu čiernej a bielej sa môže farba atramentu pustiť do rozhovoru s prírodnými, tlmenými či pastelovými odtieňmi žltej, zelenej, hnedej i modrej . Či už bude vaša kuchyňa v modernom, retro, rustikálnom, boho alebo industriálnom štýle, čierna jej dodá šarm. Poďme sa teraz spolu pozrieť na drezy a batérie, ktoré by vo vašej kuchyni v čiernej farbe mohli figurovať.

Čierne drezy z granitu a keramiky

V odtieňoch čiernej farby sa vyrábajú najmä granitové a keramické drezy. V oboch prípadoch je docielená čierna farba pomocou kvalitných farbív. Zatiaľ čo drezy z granitu pôsobia prirodzene matným dojmom, drezy z keramiky sa vyrábajú v lesklom aj matnom prevedení.

ev-359_st_amb_353cb_černá.jpg

Od výroby po kvality čiernych granitových drezov

Štýlovo sa hodia čierne granitové drezy do moderných, industriálnych, rustikálnych a kuchýň v boho štýle. Majú vzhľad jemného kameňa, ktorý krásne dopĺňa prírodné (napr. drevo) aj moderné materiály. Čierna u týchto drezov je blízko veľmi tmavo šedým odtieňom.

Pri výrobe granitových drezov je hlavnou zložkou mletý kameň (80%), najčastejšie žula či kremeň . Namletý kameň sa potom zmieša s farbivami a spojivami. Výsledná zmes sa potom vylieva do formy, v ktorej sa necháva vytvrdnúť pri vysokých teplotách. Vďaka tomu sú drezy hutné v celom objeme a nemajú žiadne krehké miesta.

Granitové drezy vynikajú kamennou odolnosťou. Nie je možné ich ľahko poškriabať ani inak mechanicky poškodiť. Tiež dobre tlmí hluk pri umývaní riadu, na rozdiel od nerezových drezov.

Vzhľadom k ich odolnosti a kvalite poskytujeme na čierne granitové drezy záruku päť, v niektorých prípadoch aj desať rokov . Pokiaľ ide o údržbu, je veľmi jednoduchá. Majú totiž nepriľnavý povrch zamedzujúci zasychaniu kvapiek vody a nečistôt. Obvykle ich stačí očistiť s vodou a saponátom pomocou handričky. Žiadne dlhé a namáhavé čistenie.

Od výroby k výhodám čiernych keramických drezov

Keramické drezy v čiernej farbe sa vyrábajú z ílu, skla, kovu a kvalitných spojív . Táto zmes sa po vyliatí do špeciálnej formy a po zatuhnutí vypaľuje pri vysokých teplotách (1200 °C). Po ošetrení glazúrou sa drez nechá ešte raz prejsť vysokou teplotou pece. Glazúra skladajúca sa z jemne mletého skleneného prášku, farebných oxidov a ďalších zložiek, vytvára na povrchu farebnú jednoliatu vrstvu. Odolnosť drezov z keramiky voči vysokým teplotám je teda pochopiteľná av kuchyni navyše žiaduca.

Keramika, či už má lesklú alebo matnú povrchovú úpravu, je neporézna a nelepia na ňu kvapôčky vody ani nečistoty . Tiež je ľahostajná voči pachom potravín. V neposlednom rade je mimoriadne odolná voči aj silným chemickým prípravkom. Nie náhodou sú chemické laboratóriá vybavené keramickými obkladmi, výlevkami a podobne. Starostlivosť o keramické drezy je teda veľmi jednoduchá, obvykle vám na odstránenie nečistôt bude stačiť handrička, voda a prípadne trocha bežného čistiaceho prostriedku.

Pri umývaní riadu určite oceníte schopnosť keramických drezov tlmiť hluk , čo napríklad nerezové drezy dokážu len ťažko. Občas počúvame, že sa dá keramický drez rozbiť, avšak pri bežnom zaobchádzaní to naozaj nehrozí. Povrch je tiež odolný voči poškriabaniu nožmi a inými ostrými predmetmi. Drez by však nemal nikdy slúžiť ako doska na krájanie.

Skrátka, drezy z keramiky sa radia k vysoko odolným , a tak na ne poskytujeme predĺženú záruku 5 až 10 rokov.

Čierne granitové drezy

Dvojdrez z granitu SILISCANA

Elegantný čierny granitový dvojdrez Aquasanita delicia 650 sa montuje zo spodnej strany. Výhodou tejto montáže je, že voda pri umývaní nečaká mimo drezu. Drez je navyše dostatočne hlboký, hlavná vanička má hĺbku 20 cm, tá menšia má 18 cm. Povrch je ošetrený antibakteriálnou vrstvou IONEPUR, ktorá zamedzuje šíreniu baktérií na povrchu na princípe strieborných iónov.

Modulový drez francúzskeho designu

Granitový drez v čiernej farbe Chambord Thribet 895.0 francúzskeho designu je vyrobený z 85% mletého kremeňa, čo dáva drezu prirodzený kameninový vzhľad. Tiež je vysoko odolný a trvanlivý. Modulový čierny drez sa inštaluje priamo na dosku, nie je zapustený, a tak krásne vynikne. Tento model sa hodí do kuchýň anglického, boho či Provence štýlu.

Drez s odkvapom Reginox

Stredne veľký granitový drez s odkvapom holandskej značky Reginox je vyrobený z 80% drveného mramoru, kvalitných živíc a farbív. Praktický drez s odkvapovou plochou sa hodí do menších kuchýň. Na tento drez poskytujeme záruku 10 rokov.

Rohový drez s praktickým excentrom

Do rohovej či inak atypicky usporiadanej kuchyne je granitový čierny drez Luisina Evier ako stvorený. Rozmerovo väčší rohový drez s dvoma vaničkami a odkvapovou plochou umožňuje naplánovanie umývania riadu podľa vašich potrieb.

Nemusíte ho ihneď utierať, ale môžete ho nechať uschnúť na odkvape, v druhej drezovej vaničke môžete zatiaľ pohodlne omývať ovocie, zeleninu či rozmrazovať potraviny a potom drez jednoducho opláchnuť. Už nemusíte na rozmrazovanie používať ďalšie nádoby a prirábať si tak prácu. Tento rohový čierny drez je vybavený excentrom, ktorý umožňuje vypúšťanie vody z drezu bez toho, aby ste museli ponoriť ruku do vody.

Keramické čierne drezy

Modulový drez Villeroy & Boch

Minimalistický moderný modulový drez z dielne nemeckej firmy Villeroy & Boch Single 595 s dlhoročnou tradíciou. Drez sa montuje priamo na skrinku, rovnako ako u vyššie uvedeného granitového drezu značky Chambord. Čierny model vynikne dobre v modernej, ale aj v kuchyni v štýle Provence a podobne. Veľkostne sa tento drez hodí skôr do väčších priestorov.

Odkvap, hlavná aj menšia druhá vanička

V kuchyni, kde trávite veľa času určite oceníte model drezu Reginox Classic 1010.10. Umožní vám totiž širšie využitie umývacieho centra a taktiež s ním ušetríte čas. Prácu v kuchyni si môžete rozložiť podľa svojich potrieb a nemusíte vždy ihneď umývať alebo utierať riad. Vzhľadom na rozmery drezu, odporúčame tento model skôr do väčších kuchýň.

Výber batérií k čiernym granitovým drezom

Ku granitovým drezom sa výborne hodia granitové batérie v rovnakej farbe ako je drez, ideálne je, keď kombinujete výrobky rovnakej značky, skvele totiž spolu ladia. Inak sa k drezom z granitu hodia najmä chrómové batérie. S keramickými čiernymi drezami vyzerajú skvele chrómové, nerezové, mosadzné batérie retro štýlu a jednoznačne aj batérie s keramickou povrchovou úpravou.

Rad batérií má vyťahovaciu hadicu (sprchu) , vďaka ktorej môžete napúšťať vodu do nádob aj mimo drez. Ak má batéria možnosť prepínania na sprchovací režim, umožní vám ľahké oplachovanie potravín či riadu. Pokiaľ sa rozhodnete pre väčší drez či dvojdrez, stavte na batérie, ktoré sú otočné. Umožní vám nasmerovať kohútik tam, kde práve potrebujete prúd vody. S takou batériou sa vám nestane nikdy, že by vám pri umývaní aj väčších hrncov, zaviazala. V tomto ohľade sú dobré aj vyššie batérie, s ktorými sa ľahšie napúšťajú pet fľaše a podobne.

Vyberáme z granitových drezových batérií

Granitové drezové batérie sa vyrábajú v rôznych tvaroch, mnohokrát v kombinácii s chrómom. Klasická páková batéria značky Aquasanita Rondo 2581 sa najmä hodí k drezom značky Aquasanita. Má vyťahovaciu sprchu a je otočná o 360°. Tiež u nej môžete prepínať z klasického prúdu na sprchovací. Veľmi podobné tejto batérii je aj batéria značky EISL IDEA-S .

Z vyšších batérií potom môžeme rozhodne odporučiť granitovú čiernu batériu Aquasanita model SABIA 5523 , ktorá má otočné ramienko o 360 ° a krásny oblúkový tvar. K drezom zaoblených, hranatých tvarov sa potom hodí aj batéria stojanková granitová batéria

AQUASANITA MODUS v pravouhlom tvare. Táto batéria je tiež otočná o 360 ° a má vyťahovaciu spršku.

Pokiaľ chcete dodať viac farebnosti do svojho umývacieho centra, potom chrómová batéria EISL STELLA LED , ktorá mení farbu prúdu podľa teploty vody, vám určite urobí veľkú radosť. Táto oblúková batéria je otočná o 360 °.

A akú batériu zvoliť k čiernym keramickým drezom?

Ku keramickým čiernym drezom sa hodia ako batérie chrómové, tak mosadzné so zlatou aj medenou povrchovou úpravou. Krásne nielen čierne batérie v retro štýle vyrába česká firma RAV SLEZÁK. Môžete si vybrať či chcete batériu s tradičným kohútikovým ovládaním, ako má napríklad model Retro Morava, pákové ovládanie má potom model LABE.

Pokiaľ vás oslovili retro batérie, ale uvažujete o inej farebnej kombinácii s čiernym drezom, určite vás nesklamú vybrané modely značky Chambord a Aquasanita.

Ku keramickým drezom moderných tvarov sa veľmi dobre hodia aj niektoré chrómové batérie. Odporúčame napríklad modely značky Eisl s oblým tvarom, alebo napríklad pákovú batériu Chambord Linor.

r201_092_centre_1df9c.jpg