DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Montáž drezu

Existuje niekoľko spôsobov inštalácie drezu do kuchynskej dosky. Prečítajte si viac o rôznych typoch montáže drezu. Pozornosť tiež venujte orientácii drezu, či bude vanička naľavo alebo napravo.

Pred samotnou kúpou kuchynského drezu zvážte dôležité faktory:

  • Veľkosť starého drezu, prípadne rozmer skrinky, do ktorej nový drez osadíte
  • Napojenie drezu na odpady
  • Rozmiestnenie šuplíkov a vstavaných spotrebičov obmedzujúce veľkosť kuchynského drezu
  • Umiestnenie a typ kuchynskej batérie

Až po zhodnotení stavu vašej súčasnej alebo novej kuchyne je nutné vybrať správny drez.

vyberte si drez v e-shope

Vyrezávame otvor na umiestnenie drezu

Merajte radšej dvakrát

Presné meranie vám ušetrí čas a pomôže pri správnej voľbe drezu. Pracovné dosky sa vyrábajú štandardne v rozmere 60 cm, občas aj 70cm. Väčšina kuchynských drezov spravidla býva širokých 50 cm, spredu a zozadu Vám tak zostane cca 5 cm pracovnej dosky. Buďte dôslední a meranie vykonajte dôkladne, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám priamo pri montáži.

Po určení presnej polohy drezu vyznačte obrys drezu na pracovnú dosku. V každom rohu obkresleného drezu vyvŕtajte otvor s priemerom 10 mm pre priamočiaru pílu. Tou potom opatrne vyrežte otvor pre drez. Dbajte na to, aby sa pri rezaní neodlomili úzke časti na pracovnej doske.

Šablónu radšej nepoužívajte

Mnohí výrobcovia kuchynských drezov prikladajú k svojim drezom obkresľovacie šablóny - montážne výkresy, podľa ktorých by mali byť vykonané výrezy do pracovnej dosky na následné usadenie kuchynského drezu. Taktiež v propagačných materiáloch sú pri každom dreze schémy s rozmermi výrezu do kuchynskej dosky.

Dôrazne neodporúčame sa týmito rozmermi alebo výkresmi riadiť, pretože podľa našich skúseností mnohokrát nezodpovedajú skutočnosti!

Navyše pri zaoblených rohoch drezov, treba toto zaoblenie rešpektovať! Preto pokiaľ urobíte pravouhlý výrez o udávanom rozmere, pôjde vyrezanú časť v rohoch vidieť!

Zakreslite rozmery drezu ako profesionál

Najpresnejší spôsob zhotovenia výrezu do kuchynskej dosky je taký, že drez otočíte, takto obrátený ho položíte na pracovnú dosku a obkreslíte. Po obkreslení drezu si zmerajte zábrus – začistenú dosadaciu plôšku drezu (väčšinou býva 8 – 10 mm) ao tento rozmer zmenšite obkreslenie. Podľa tohto zmenšeného obkreslenia potom môžete chvostovou pílkou vyrezať otvor. Skúsení stolári všetky šablóny rovno vyhadzujú a používajú iba vyššie uvedený postup obkreslenia.

Z týchto dôvodov tiež neodporúčame robiť výrezy dopredu – skôr, než budete mať drez fyzicky pri sebe!

Usadzujeme drez do kuchynskej linky

Po zhotovení otvoru do pracovnej dosky je nutné dokonale utesniť okraj drezu proti vnikaniu vody. Používa sa tesniaca hmota (silikónová tesniaca hmota na škáry) na rezaných hranách, alebo sa na okraj otvoru pre drez nalepí tesniaca páska. Drez je potom možné vložiť do otvoru. Drez v otvore rovnomerne vyrovnajte a priloženými montážnymi packami ho pripevnite na pracovnej doske. Pripevňovacie skrutky priťahujte rovnomerne a dbajte na to, aby sa po obvode umiestnená tesniaca páska nevytlačila na okraj drezu. Keď sú pripevňovacie skrutky ťažko prístupné, drez sa vloží a pevne pritiahne pred montážou pracovnej dosky.

e-shop kuchynské drezy