DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Nerezový, granitový alebo keramický drez?

Drezy z nerezu

V dnešnej dobe sú nerezové drezy síce stále obľúbené, ale z časti postupne nahradzované inými typmi, najmä granitovými drezami. V porovnaní s ostatnými typmi drezov sú cenovo najdostupnejšie. Ponúkajú dlhú odolnosť proti korózii a znášajú všetky, v domácnostiach bežne používané chemické prípravky a saponáty. Pokiaľ sa rozhodnete pre nerez, voľte radšej hrubší plech. Nerezové drezy z tenkého plechu (0,5mm) sú často vylisované z jedného kusu, bývajú plytké, pri náraze sú hlučné, vibrujú a batérie sa často kývajú. Povrch nerezového drezu môže mať rôznu povrchovú úpravu. Najčastejšie sa stretávame so základným prevedením, tj. lesklý nerezový drez alebo aj v matnom prevedení. V ponuke je tiež tzv. textúrovaný povrch. Vyššiu kategóriu nerezových drezov tvoria tzv. ručne vyrábané drezy v kefovanom prevedení, ktoré sú zvárané. Použitý je hrubý plech, často 1,00-1,2 mm a skvele sa hodí do nových trendových kuchýň. Ich nákupná cena je vzhľadom na kvalitu samozrejme vyššia. Nerezový drez môže mať profesionálny vzhľad, je však dôležité vyberať u overených a kvalitných značiek: Franke, Rodi, Blanco, Teka. Bolo by nanajvýš zvláštne, keby ste do drahej mramorovej dosky osadili lacný, nekvalitný nerezový drez. Pokiaľ to Váš rozpočet dovoľuje, voľte drez z čo najkvalitnejšieho nerezu. Ideálny je hrubý plech, aspoň 0,8 mm a viac a pomer chróm/nikel 18:10 je tiež indikátor kvality.

Vlastnosti nerezových drezov:

 • Jednoduché čistenie – hladký povrch
 • Vysoká odolnosť proti korózii a vysokým teplotám
 • Pružnosť – znesie zaťaženie bez toho, aby praskol (náchylný na poškriabanie)
 • Cenová dostupnosť a univerzálnosť

E-SHOP NEREZOVÉ DREZY

Drezy z granitu

Granit sa stáva čím ďalej tým viac preferovaným pred nerezom, hlavne u zákazníkov, ktorí túžia po zmene po rokoch používania nerezu, a chcú kuchyňu dodať trendový vzhľad, farebne sa doladiť k zvyšku kuchyne. Kombinácia granitového drezu s kameňom na stene, prípadne s mramorovou doskou, podlahou, je ideálna. Dnešný zákazník netúži iba po praktickom umývacom centre, ale dôležitá je pre neho aj estetická stránka. Granitové drezy spĺňajú oba tieto parametre. Granitové drezy majú veľmi dobré hygienické vlastnosti a minimálne nároky na údržbu. Na ich povrchu nezostávajú žiadne stopy po zaschnutých kvapôčkach vody. Pri bežnom používaní majú takmer neobmedzenú životnosť. Jedinečný materiál, z ktorého sú drezy vyrobené, zaručuje ich odolnosť proti mnohým faktorom: poškriabaniu, odreniu alebo usadzovaniu nečistôt. Granitové drezy sa vyrábajú cca z 80% rozdrveného kameňa (kremeň, žula), 15% akrylátového spojiva a 5% farbiva a sú v celom svojom objeme homogénne. Vrátane odkvapu sa váhovo pohybujú okolo 5 - 16 Kg, záleží na veľkosti.

Vlastnosti granitových drezov:

 • Moderný a pôsobivý dizajn – kuchyne osadené granitovým drezom dosahujú moderný a neobyčajne atraktívny vzhľad.
 • Pestrá škála ponúkaných farieb – drezy ani časom nestrácajú svoju farbu pôsobením slnečného svetla alebo vody.
 • Mechanická odolnosť voči vrypom a škrabancom - granitové drezy odolajú každodennej prevádzke v tých najrušnejších kuchyniach čo sa úderov a nárazov týka, a to bez naštiepenia, zlomenia, alebo ďalších nechcených dôsledkov.
 • Hygiena – antibakteriálne zloženie neutralizuje schopnosť rastu baktérií a plesní a je tak ďaleko hygienickejšie.
 • Jednoduchá údržba a čistenie – nízka pórovitosť materiálu bráni škvrnám, aby prenikli do povrchu granitového drezu.
 • Dokonca tie najnepríjemnejšie škvrny, akými sú červené víno a červená repa, je možné ľahko z povrchu odstrániť.

E-SHOP GRANITOVÉ DREZY

Kompozitné drezy

Kompozitný materiál je istou alternatívou granitového. Ide o drezy vyrobené zo špeciálneho materiálu zvaného SMC (sheet moulding composite), čo je termosetický kompozitný materiál na báze nenasýtených polyesterových živíc a ďalších komponentov, vystužených sklenými vláknami. Kompozit vzniká lisovaním do uzavretej formy pri veľmi vysokých teplotách a tlaku. Na trhu existuje niekoľko typov a farieb drezov tohto materiálu. Tieto drezy však nemožno s granitovými drezy zamieňať. Avšak ich vlastnosti, cenová dostupnosť av poslednej dobe aj moderný dizajn z nich robia atraktívnu alternatívu medzi lacnejšími nerezovými a drahšími granitovými drezami. Pokiaľ teda nechcete veľa investovať do umývacieho centra, ale túžite po zmene nerezového drezu, voľte kompozit. Ich nevýhodou je menšia trvanlivosť a náročnejšia údržba v prípade nežiaducich fľakov.

Vlastnosti kompozitných drezov:

 • Teplotná stálosť – nádoba naplnená horúcim olejom s teplotou 180°C nezanecháva pri odstavení na odkvapovej ploche drezu žiadne odtlačky, nespôsobuje žiadnu zmenu zafarbenia či iné poškodenie. Zapálená cigareta odložená na drez nespôsobuje prepálenie, iba mierne zažltnutie, ktoré je možné ľahko odstrániť a obnoviť tak pôvodnú farbu.
 • Odolnosť voči tepelným šokom – kompozitné drezy môžu vydržať náhle teplotné zmeny v rozsahu 100 °C bez akýchkoľvek príznakov poškodenia.
 • Odolnosť voči čistiacim prostriedkom - lúh sodný 30%, kyselina chlorovodíková 5%, metylalkohol, mrkvová šťava, šťava z červenej repy, mäso, káva, čaj, krém na topánky, olej, ocot nezanechávajú žiadne stopy. Kompozitný drez je odolný voči všetkým bežným čistiacim prostriedkom.

E-SHOP KOMPOZITNÉ DREZY

Keramické drezy

V posledných rokoch zažíva keramika ako materiál „boom“.

Ľudia sa k nej opäť vracajú a využívajú tento prírodný materiál v domácnosti v rôznych formách, aj v podobe kuchynských drezov. Oproti iným materiálom je keramika neporézna, na povrchu sa nedržia žiadne nečistoty, je ľahostajná k pachom, má veľmi dobrú odolnosť proti oderu a nárazu. Keramické drezy majú vynikajúcu odolnosť voči pôsobeniu tepla a agresívnych chemikálií. V kuchyni pôsobí veľmi elegantne, čisto a nadčasovo. Aj napriek svojej vyššej obstarávacej cene, sú dnes s obľubou osadzované dizajnérmi do štýlových kuchýň. Vďaka ich klasickému vzhľadu dostane rustikálna alebo provensálska kuchyňa ten správny šmrnc. Dnešné keramické drezy sú vyrábané nielen v bielej farbe s lesklou glazúrou, ale aj v mnohých matných aj lesklých farebných variantoch. Tieto drezy môžete osadiť do veľkej, ale aj do modernej kuchyne. Technológia výroby keramiky umožňuje docieliť najrôznejšie, veľmi zaujímavé tvary, av spojení s výberom farieb glazúr ponúknuť nebývalo široký sortiment drezov.

Vlastnosti keramického drezu:

 • Kompaktný jemný materiál príjemný na dotyk.
 • Vysoká odolnosť voči nárazu znamená vysokú životnosť. Ani pád ťažkého kusu riadu do drezu nevadí.
 • Mimoriadne vysoká teplotná odolnosť – keramický drez sa vypaľuje pri teplotách nad 1200 °C. Preto v kuchyni vlastne ani neexistuje situácia, ktorá by pôsobením teploty alebo teplotného šoku drez ohrozila.
 • Hygienická nezávadnosť – keramický drez je kompaktným kusom bez škár as glazúrou, ktorej povrchová vrstva je neporézna. Nečistoty, ale ani farbivá či látky nesúce rôzne pachy, na povrchu drezu nelepia. Z toho plynie aj mimoriadna nenáročnosť na údržbu.
 • Mimoriadna chemická odolnosť - materiál je veľmi odolný proti pôsobeniu aj silných agresívnych chemikálií. Z toho dôvodu je keramika hojne využívaná na obkladanie pracovných stolov v laboratóriách, kde sú požiadavky na chemickú odolnosť obzvlášť náročné. Žiadny z prostriedkov domácej chémie neuškodí.
 • Stálofarebnosť - keramický drez neobsahuje žiadne zložky z plastov a živíc, ktoré by UV-žiarenie denného svetla rozkladalo. Preto časom nežltne a farby zostávajú aj po mnohých rokoch svieže.
 • Tuhosť - materiál je masívny a tuhý a veľmi obmedzuje prenášanie vibrácií.

E-SHOP KERAMICKÉ DREZY

Technické výlevky

V poslednej dobe sú plastové výlevky vyhľadávaný a obľúbený typ drezu u zákazníkov a domácich majstrov. Drezy sú vyrobené z Polypropylénu (termoplastický polymér), čiže tvrdeného plastu. Tento typ drezu sa hodí najmä do pivničných priestorov, dielní, garáží, na záhradu a do všetkých technických a upratovacích miestností a výrobných hál aj ako výlevka, alebo vedľa práčky, kde nie sú potrebné klasické kuchynské drezy. Montáž drezov, je uspôsobená na privŕtanie k stene a nie je potrebná pracovná doska.

Vlastnosti plastových drezov

 • Robustnosť - sila použitého materiálu zaručuje vysokú odolnosť
 • Easyclean technológia - ľahko udržiavateľný materiál
 • odolnosť proti nárazom a mechanickému poškodeniu
 • povrch zabraňuje hrdzaveniu a praskaniu - tvrdený plast nemá vlastnosť praskania, alebo korózie, ako to býva u klasických nerezových alebo granitových kuchynských drezov.
 • odolnosť voči extrémne vysokým a nízkym teplotám - drezom neuškodí striedanie teplôt v akejkoľvek miestnosti, alebo striedanie studenej vody s teplou.