DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Kompozitné (SMC) drezy

Kompozitný materiál je používaný na výrobu drezov najkratšiu dobu. Kompozitné drezy sú flexibilné, ľahké a cenovo dostupné.

Svojím vzhľadom pripomínajú drezy z granitu , ale technológie výroby a predovšetkým vlastnosti materiálu sú odlišné.

Hlavnou prednosťou SMC drezov je hneď po priaznivej cene ich vysoká pevnosť. Kompozitné drezy sú zo všetkých materiálov používaných na výrobu drezov najpevnejšie.

Existuje niekoľko povrchových úprav SMC drezov . Vrchná vrstva môže byť natretá farbou odolnou voči oteru, ďalšou možnosťou je nanesenie vrstvy drveného kameniva - granitu.

Tectonite – „granitové“ SMC drezy

Spoločnosť Franke vyrába SMC drezy s povrchovou úpravou pripomínajúcou prírodný kameň. Drezy z Tectonitu sú vyrobené technológiou SMC, do vrchnej vrstvy pridáva Franke kamennú drvinu (granit). Vďaka tomu majú Tectonite drezy kamenný granitový vzhľad. Treba si však uvedomiť, že pod tenkou granitovou vrstvou sa skrýva de facto plast.

Kompozitné drezy nezvládnu také drsné zaobchádzanie ako drezy z granitu alebo nerezu. Ostrými predmetmi môžete vrchnú vrstvu poškodiť. Odolnosť voči poškriabaniu je nižšia, príborom vryp pravdepodobne neurobíte ale nešťastne spadnutým nožom už áno. Na hlboké škrabance si treba dať naozaj pozor, hlavne pri tmavých odtieňoch by mohla byť začať vidieť spodná (biela) vrstva. Krátkodobá odolnosť voči vysokým teplotám je vyššia ako u drezov z iných materiálov, drezy z Tectonitu zvládnu krátkodobo odolávať teplote až 300 °C.

Pravidelná starostlivosť a údržba SMC drezov

Údržba drezov z Tectonite materiálu sa príliš nelíši od údržby granitových drezov. Povrch môžete umývať bežnými čistiacimi prostriedkami používanými v domácnosti. Pozor si dajte na drôtenky, kovové fragmenty sa môžu zachytiť na povrchu drezu a spôsobovať nepekné hrdzaté škvrny. Pokiaľ je váš kompozitný drez lakovaný , nepoužívajte na jeho údržbu a čistenie piesok, a to ani tekutý. Mohol by poškodiť tenkú vrstvu farby.

Ako odstrániť biele mapy a škvrny od vodného kameňa

Pokiaľ máte doma tvrdú, veľmi mineralizovanú vodu , bielym mapám sa bohužiaľ nevyhnete na žiadnom povrchu. Môžete si pomôcť voľbou drezu v krémových farbách, na ktorom nepôjde vodný kameň príliš vidieť. Vodný kameň a ďalšie nečistoty môžete odstrániť pomocou originálnych čističov Franke. Ďalšou možnosťou je použitie slabých kyselín ako je riedený ocot, alebo kyselinu citrónovú rozpustenú vo vode.

Ako sa vyrába SMC (“Sheet Molding Compound”) drezy?

SMC drezy sa vyrábajú lisovaciu technológiu vo vykurovanej dvojdielnej forme. Lisovanie SMC vyžaduje hydraulický lis a oceľovú vyhrievanú formu s leštenými povrchmi.

Technológia je používaná na výrobu vonkajších častí karosérií automobilov (u osobných automobilov napr. zadné dvere, u nákladných vozidiel kabína). Zo SMC materiálu sú vyrábané aj elektroinštalačné krabičky a množstvo ďalších výrobkov, pri ktorých je potrebné zaistiť dlhú životnosť a mechanickú odolnosť.

Pri výrobe sa používa zmes živice, sklenených vlákien (dĺžka 20 až 50mm), plnív, stužujúcich prísad, termoplastického prášku (zabraňuje zmršťovaniu), mazív a malého množstva katalyzátora. Táto zmes sa vo forme plátov necháva vyzrieť. Potom sa odkrojí potrebný kus, a vloží do formy. V prípade hrubostenných dielov sa položí viac kusov na seba viac odrezaných kusov. Teraz dochádza k samotnému lisovaniu. Za zvýšenej teploty a tlaku dochádza k vytvarovaniu a vytvrdnutiu zmesi.

Kompozitné drezy a príroda

Tectonit a ďalšie kompozitné materiály sú 100% recyklovateľné, aj keď v Českej republike sa zatiaľ recyklácia SMC drezov nevykonáva.