DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Keramické drezy - vlastnosti a údržba

Keramické drezy sú v poslednej dobe zažívajú renesanciu. Týka sa to nielen drezov ale keramiky všeobecne (obklady, podlahy, doplnky…). Môžete to využiť aj vy a zjednotiť dizajn kuchyne podľa svojich predstáv. Kuchyne v Provensálskom, Francúzskom rustikálnom alebo retro štýle sa bez kvalitného keramického drezu nezaobídu! Keramika je krásna, ľahko sa udržuje.

 • elegantný a nadčasový design
 • keramický povrch nie je porézny, nasiakavý
 • výber z veľkého množstva farieb
 • príjemné na dotyk
 • hygienická nezávadnosť
 • vysoká chemická odolnosť
 • stálofarebnosť
 • biela farba drezu zostane aj po rokoch biela
 • tlmí prenášanie vibrácií (nehlučí pri používaní)
 • vysoká tepelná odolnosť

E-SHOP KERAMICKÉ DREZY

Vyberáme keramický drez

Tvary keramických drezov

 • Keramické jednodrezy sú vhodné do malých kuchýň vybavených umývačkou riadu, prípadne kancelárskych kuchýň a laboratórií. Ideálne pre občasné používanie. Voľte keramické drezy s dostatočnou hĺbkou pre pohodlné používanie.
 • Keramické rohové drezy sú ideálne pokiaľ máte málo miesta, alebo navrhujete úplne novú kuchyňu a hľadáte netradičné riešenie.
 • Keramické dvojdrezy majú dve hlboké vane na umývanie riadu. V jednom keramickom dreze môžete mať špinavý riad, a do druhého zlievať vodu z varenia napr. zemiakov. Určite vás napadne množstvo ďalších situácií, kedy oceníte dva drezy v jednom.
 • Keramické drezy s odkvapom oceníte pri rozmrazovaní mäsa a ďalších potravín. Umytý riad môžete dať odkvapkať a uschnúť na odkvap namiesto otravného utierania utierkou.
 • Keramické drezy s vaničkou a odkvapom sú najpohodlnejšie na používanie. Majú výhody všetkých predchádzajúcich kategórii. Podmienkou ich inštalácie je dostatok voľného miesta.

Farebnosť

Napriek faktu, že najviac obľúbené sú keramické drezy v bielom prevedení , na trhu existuje široká škála keramických drezov rôznych farieb . Na svoje si tak prídu ako milovníci rustikálneho štýlu, tak aj priaznivci moderného designu. Do kuchýň v modernom dizajne sú najobľúbenejšie keramické drezy v čiernej , hnedej alebo béžovej farbe.

Keramický drez nemusí byť len lesklý – matná glazúra

Predtým sa vyrábali drezy a umývadlá iba s lesklou glazúrou. Dnes už si môžeme vybrať aj keramické drezy v matnom prevedení. Starostlivosť a údržba o taký drez je rovnaká ako pri typoch s lesklou glazúrou.

Vyberáme keramický drez do malej kuchyne

Do malej kuchyne najlepšie sedí keramický drez v bielej farbe , alebo svetlých odtieňoch. Biela farba priestor prejasní. Pre malé kuchyne sa ideálne hodia rohové keramické drezy. Keď sme pri rohových drezoch, vhodnou alternatívou keramického drezu môže byť rohový drez z granitu . Pozrite sa na granitové drezy vo svetlých farbách, a na rohové granitové drezy.

Na čo si dať pozor pri výbere drezu:

Prezrite si dôkladne povrch keramického drezu. Všímajte si nerovnosti ako bublinky alebo výstupky a nerovnomernú vrstvu glazúry. Glazúra by mala byť v celej ploche hladká a lesklá. Pokiaľ je povrch keramického drezu nerovný, ľahko sa na ňom zachytáva špina. Sklenená glazúra na povrchu drezu zabraňuje priľnutiu pachov a farebných pigmentov z potravín.

Vysoká odolnosť keramických drezov

Keramický drez sa vraj dá ľahko rozbiť...

Pri bežnom používaní je nepravdepodobné, že by ste keramický drez rozbili. Hrúbka materiálu, uhly medzi rôznymi časťami drezu, všetko je pri výrobe navrhnuté tak aby nedochádzalo k poškodeniu drezov. Treba si dávať pozor len na vhadzovanie ťažkých predmetov ako sú panvice a hrnce z veľkej výšky.

Škrabance na keramickom dreze nehrozia

Sklenená glazúra na povrchu drezu je veľmi odolná proti poškriabaniu. Ak sa vyhnete posúvaniu ťažkých hrncov po dne drezu, a nebudete keramický drez používať ako dosku na krájanie, škrabance vám nehrozí.

Odolnosť keramiky voči vysokým teplotám

Vzhľadom na to, že pri vypaľovaní keramických drezov dosahuje teplota cez tisíc stupňov (1200 ° C), nemusíme sa báť, že by sme im mohli ublížiť napríklad odložením horúcej panvice, poliatím horúcim olejom, čo by mohol byť problém pri granitovom alebo nerezovom dreze. Pozor by sme si však mali dať na prudké a veľké zmeny teplôt. Pri zahrievaní a chladnutí nedochádza ku krúteniu drezu, keramika nie je elastická.

E-SHOP KERAMICKÉ DREZY

Čistenie a starostlivosť o keramický drez

Veľkou výhodou keramiky oproti iným materiálom je jednoduchá a nenáročná údržba . Tak ako keramické umývadlo v kúpeľni tak aj keramický drez si zachováva roky svoj pôvodný, neopotrebovaný vzhľad, bez toho, aby vyžadoval nejakú špeciálnu starostlivosť. Sklenená glazúra keramického drezu je odolná proti všetkým používaným čističom a saponátom . Väčšina výrobcov radí umyť drez jednoducho univerzálnym čistiacim prípravkom a handričkou. Nevadí ju ani kyslé alebo slané roztoky, ktoré sa bežne vyskytujú v kuchyni. Keramika prakticky nepreberá pachy a farby z potravín, s ktorými príde drez pri používaní do styku.

Pre jej stálosť a chemickú odolnosť sa keramické drezy používajú aj v laboratóriách a na ďalších miestach kde sa pracuje s chemikáliami. Tam, kde by antikorový drez vplyvom chémie korodoval a granitový drez rozpadal, bude keramika stále žiariť novotou.

Na hĺbkové vyčistenie veľmi zaneseného drezu môžete použiť zriedené bielidlo. Vždy však postupujte podľa návodu na použitie drezu a čistiaceho prípravku.

TIP: Zanesený keramický drez môžete vyčistiť octom.

Je to k prírode šetrný prostriedok, ktorý využívali na čistenie nielen keramických povrchov už naše babičky.

Ako sa vyrábajú keramické drezy?

Keramické drezy sú vyrobené z ílu, skla a kovu. Tieto osvedčené zloženie je preverené desaťročiami používania na výrobu drezov. Keramiku ľudia využívajú vo svojich kuchyniach po tisíce rokov, jedná sa teda o veľmi tradičný materiál.

Íl zmiešaný s vodou a spojivami sa odlieva do špeciálnych foriem. Po zatuhnutí putujú drezy do pece, kde sa vypaľujú pri teplote 1200 °C. Po vypálení sa na keramický drez nanesie glazúra. Glazúra nie je nič iné, než na jemno mletý sklenený prášok. Glazúra je jedným zo spôsobov, ako môže výrobca meniť vzhľad a farbu drezu. Keď je drez rovnomerne pokrytý glazúrou, putuje znova do pece. Sklenený prach sa pri vysokej teplote spojí do kompaktného celku a vytvorí charakteristický povrch - glazovanú keramiku.

Pri výrobe keramických drezov sú veľké straty. Niektoré drezy sa poškodia pri vypaľovaní a glazovaní. Výrobu keramiky nie je ľahké mechanizovať, je pri nej potrebný „dotyk ľudskej ruky“. To všetko sú dôvody vyššej ceny keramických drezov. Radosť z používania a jednoduchosť na údržbu vám to však určite vynahradí.

Keramika a príroda

Výroba keramických drezov je náročná na spotrebu energie. Pri dopadoch na prírodné prostredie si však treba uvedomiť, že keramické drezy vám budú slúžiť veľa rokov. Materiály použité na výrobu sú prírodného pôvodu. Hoci recyklácia keramických drezu zatiaľ nie je v SR príliš obvyklá, je možná.

Keramický drez určený na recykláciu sa na špeciálnom drviči rozdrví na prach. Tento prach sa potom používa ako prímes pri výrobe novej keramiky.

Pokiaľ premýšľate kam vyhodiť váš starý keramický drez alebo umývadlo, najlepšie je ho odviesť na zberný dvor. Pravdepodobne skončí ako súčasť sutiny. Je zbytočné vyhadzovať keramický drez do zmiešaného odpadu, len by zbytočne zaťažoval spaľovňu.