DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Ako si vybrať drezovú batériu

Prečítajte si ako vybrať novú kuchynskú batériu. Zoznámte sa s rozdielom medzi stojanovou a nástennou batériou, pákovými a kohútikovými batériami, a rozdielmi medzi jednotlivými materiálmi.

Poradíme vám tiež, aká batéria sa dizajnovo hodí do vašej kuchyne. Čo je to kartuš a aké existujú vychytávky.

Batérie podľa montáže - nástenné a stojankové

Kuchynské batérie sa predtým montovali do steny (batérie s nástennou montážou), dnes sú oveľa častejšie stojančekové batérie, ktoré sa umiestňujú do plochy drezu.

Niektoré drezy majú už otvor pre stojančekovú batériu vytvorený. Priemer otvoru je obvykle 35 mm a je vhodný aj na montáž batérií s menším priemerom. V prípade širších batérií, je možné otvor zväčšiť pomocou brúsneho náradia. Pri drezoch zakúpených na drez.sk vytvoríme otvor na batériu (a dávkovač, excentr…) zadarmo.

Pri výbere batérie s nástennou montážou by ste sa mali zamerať predovšetkým na voľbu vhodnej rozteče. V súčasnosti sa vyrábajú nástenné batérie s rozstupom 100 mm a 150 mm a rôznou dĺžkou výtokových ramienok. Tieto kuchynské batérie sa najčastejšie vyrábajú z chrómu v lesklom či matnom prevedení.

nástenná versus stojánková.jpg

Pákové a kohútikové batérie

Najčastejšie sa v súčasnosti stretávame s pákovými batériami . Ich ovládanie je ľahké. Páku stačí nadvihnúť a nasmerovať tak, aby prúd tiekol intenzitou, ktorú práve potrebujete a aby voda mala požadovanú teplotu.

Kohútikové ovládanie, predtým najbežnejšie, dnes majú najmä batérie v retro štýle. Teplota a intenzita prúdu sa pri kohútikových batériách nastavuje natočením kohútika pre teplú či studenú vodu. Pre vlažnú vodu je potrebné otočiť oba kohútiky súčasne, tak aby teplota vody bola zodpovedala vašim potrebám.

S ďalším typom ovládania sa stretávame pri automatických batériách , ktoré sa spúšťajú pri aktivácii čidla.

páková versus stojánková.jpg

Otočné hlavice

Podľa toho, ako je možné smerovať vývod drezovej batérie, si môžete vyberať medzi batériami otočnými o 180° a 360° . Čiastočne otočné batérie sa hodia k rohovým drezom a drezom s odkvapom. Batérie do kuchyne otočnej o 360° oceníte potom najmä, ak máte dvojdrez či drez s odkvapom a prídavnou vaničkou či veľký drez. Ľahšie s nimi nasmerujete prúd vody tam, kde ho práve potrebujete.

Pokiaľ potrebujete batériu k drezu pod okno, vyberajte medzi sklopnými batériami. Tieto modely je možné ohnúť tak, aby vám pri otváraní okien nezaviazali.

Kartuša

Kartuš je súčasťou každej batérie a je nevyhnutnou súčiastkou na fungovanie kuchynskej batérie. Jedná sa o doštičky umiestnené vo vnútri drezovej batérie, ktoré sa pohybujú podľa toho, ako manipulujeme s ovládaním batérie (páka, kohútik). Kartuš v batérii je veľmi namáhanou súčiastkou. Pri výbere by ste rozhodne mali venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je kartuša vyrobená. Bežne sa táto súčiastka vyrába z nerezu a keramiky. Keramické kartuše sa na rozdiel od nerezových takmer neopotrebovávajú a dlho si zachovávajú svoju funkčnosť.

kartuš.jpg

Batérie podľa tvaru

Podľa výšky sa stojančekové drezové batérie delia na vyššie a nižšie. Vyššie stojančekové batérie majú obvykle oblúkový, hranatý a pravouhlý tvar. Tieto modely sú ideálne na napúšťanie väčších nádob a ich nespornou výhodou je, že minimálne zaväzí pri umývaní riadu. Vyššia batéria sa hodí najmä do moderných kuchýň, ale vyrába sa aj v retro dizajne. K vyšším batériám odporúčame drezy s väčšou hĺbkou, aby nedochádzalo k písaniu vody.

Nižšie stojančekové batérie sa potom hodia do menších kuchýň a stiesnených priestorov alebo skrátka tam, kde vám stačia batérie bežných rozmerov. Tieto modely nachádzajú využitie v kanceláriách a tam, kde sa drez využíva menej často. Pokiaľ si vyberiete nižšiu kuchynskú batériu, ktorá je otočná o 180°, môže sa stať, že vám občas bude pri práci v kuchyni zaviazať.

Hlavica batérií - perlátor, hadica a filtračné batérie

Dnešné kuchynské batérie sú vybavené na efektívne používanie perlátory, sprchovacím režimom, výsuvnou hadicou či filtračným systémom. Moderné batérie obvykle kombinujú viacero týchto funkcií dohromady a je potom len na vás, čo od batérie očakávate.

Perlátory

Perlátory je možné na batériu namontovať, avšak väčšina modelov je už nimi vybavená. Perlátor je umiestnený na konci vývodu z kohútika a prevzdušňuje prúd tečúcej vody. Zjednodušene povedané sa jedná o špeciálne sitko, vďaka ktorému prúd vody je plynulý (stále rovnaký) a zároveň sa vďaka nemu znižuje množstvo vody, ktorá odtečie. Rozdiel medzi kohútikom s perlátorom a bez perlátora nie je na pohľad viditeľný. Za to úspora vody vďaka perlátoru je nezanedbateľná.

V oblastiach s tvrdou vodou je lepšie dbať na častejšie čistenie batérií av prípade zanesenia perlátora je možné použiť špeciálny prípravok na odstránenie vodného kameňa.

Sprchovací režim

Batérie so sprchou majú dva režimy, ktoré môžete ľahko prepínať na ramienku. Klasický režim je dobrý pri naberaní vody do nádob, umývaní hrnčekov a podobne. Sprchovací režim je vhodnejší na umývanie riadu, voda dopadá na väčšiu plochu a tak šetríte časom. Drezové batérie so sprchou sú vybavené teleskopickou (vyťahovacou) hadicou , ktorá vám umožní ešte jednoduchšie umývanie, najmä väčších kusov riadu a taktiež s ňou môžete napúšťať vodu mimo drez.

sprchova baterie.jpg

Filtračné batérie

Filtračné drezové batérie zlepšujú kvalitu vody na varenie aj priamu konzumáciu. Filtračné batérie majú dva obvody na úžitkovú a pitnú vodu, ktoré je možné jednoducho prepnúť.

filtrační baterie.jpg

Prehľad povrchových úprav u batérií

Najčastejšie majú batérie kovovú povrchovú úpravu a to buď v lesklom alebo matnom prevedení. Najširšia je ponuka chrómových batérií. Ku granitovým drezom sa potom výborne hodia granitové kuchynské batérie. Ďalej si môžete podľa požiadaviek na vzhľad a design vyberať batérie s mosadznou, medenou či keramickou povrchovou úpravou.

Chrómové batérie

Batéria s chrómovou povrchovou úpravou patrí medzi najrozšírenejšie a hodí sa k drezu z akéhokoľvek materiálu, či už k nerezovému, keramickému alebo granitovému. Medzi chrómovými batériami nájdete modely stojankové, nástenné, s perlátorom, filtračné a sklopné.

Najlepšie ladia batérie z chrómu s nerezovými drezami. Jednotný vzhľad vášho umývacieho centra docielite, keď k drezu s matnou povrchovou zvolíte batériu taktiež v matnom prevedení. S lesklým nerezovým drezom naopak lepšie súznia chrómové batérie s rovnakou povrchovou úpravou.

Ak volíte batériu k tenkostennému drezu, zamerajte sa na ľahšie batérie menších rozmerov. Ku granitovým a keramickým drezom môžete vybrať akúkoľvek nerezovú batériu a nemusíte pri jej výbere zohľadňovať vyššie uvedené parametre.

Na starostlivosť o chrómové batérie obvykle stačí voda, trocha saponátu a handrička. Pri väčšom znečistení je možné použiť čistiace krémy s jemnou štruktúrou.

Farebné chrómové batérie

Farebné chrómové batérie sú dostupné napríklad v čiernej alebo bielej farbe. Medzi týmito modelmi nájdete modely v retro aj modernom štýle. Výborne dopĺňajú keramické alebo granitové drezy v rovnakej farbe.

lesky chrom.jpg

Granitové batérie

Batérie s granitovou povrchovou úpravou vyrábajú firmy zameriavajúce sa na granitové drezy. Pokiaľ zvolíte batériu a drez v rovnakých farbách od jednej značky v granitovom prevedení, dosiahnete jednotný vzhľad vášho umývacieho centra. Každý výrobca má totiž svoju farebnú škálu granitového materiálu a najmä medzi šedými a béžovými odtieňmi môžu byť rozdiely viditeľné. Granitové batérie sú kombinované s chrómom , niekedy viac či menej priznaným. Ak chcete mať dokonale zladenú batériu s drezom, odporúčame to konzultovať s predajcom.

Povrch granitových batérií je tvorený nástrekom z granitu, farbiva a akrylátového spojiva. Pri neopatrnom zaobchádzaní, napríklad pri náraze riadu, môže dôjsť k až odštiepeniu kúsku materiálu. Na čistenie batérií z granitu je vhodné mydlo či saponát, ďalej voda a jemná handrička. Neodporúčajú sa používať abrazívne prostriedky a hubky s hrubým povrchom.

granitová baterie.jpg

Mosadzné batérie

Batéria z mosadze sa vyrába najmä v retro, rustikálnom a Provence štýle . Vyzerajú úchvatne, sú rôzne zdobené a atypicky tvarované. Aj napriek svojmu retro vzhľadu, čo sa týka funkčnosti, sú tieto batérie porovnateľné s inými modernými modelmi. Mosadzné batérie sa vyrábajú aj v rôznych farebných prevedeniach ako je medená, zlatá či čierna . Hodí ku keramickým, granitovým a samozrejme aj k mosadzným drezom. Na rozdiel od chrómovaných batérií, sú na batériách s mosadznou povrchovou úpravou mene viditeľné kvapky vody. Mosadz získava časom prirodzenú patinu, čo dodáva batériám autenticitu.

Na čistenie mosadzných batérií odporúčame mydlovú vodu alebo saponáty určené na umývanie riadu.

měděná baterie.jpg

Keramické batérie

Batérie s keramickou povrchovou úpravou, sú lesklé, elegantné a zároveň moderné. Krásne dopĺňajú keramické drezy. Obvykle sú batérie s keramickým povrchom vyrábané v kombinácii s chrómom, ktorý je viditeľný. Pri výbere keramickej batérie, voľte také modely, ktoré majú viac namáhané časti (páka, napojenie na teleskopickú hadicu,...) z chrómu. Keramický povrch batérií sa môže totiž ľahko odlúpnuť a je náchylný na hrubšie zaobchádzanie.

Na čistenie keramických batérií je najvhodnejšia mydlová voda či saponát. Nie sú vhodné abrazívne prostriedky.