DOPRAVA ZADARMO
nad 120,00 €
SME DOVOZCOVIA
rýchle dodanie
0944 012 080
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Nerezové drezy - výhody, vlastnosti, alternatívy

Drezy z ušľachtilej, nerezovej ocele sú v ČR zďaleka najrozšírenejšie.

Nie je sa čomu diviť, drezy z nerezu sú odolné, trvanlivé, a cenovo dostupné.

Vďaka svojim vlastnostiam vytlačili predtým obľúbené smaltované drezy, ktoré sú síce lacné, ale ľahko sa poškodia.

E-SHOP NEREZOVÉ DREZY

Hlavné vlastnosti nerezových drezov:

  • Vysoká odolnosť proti korózii (hrdzavenie drezu)
  • Hygienicky a potravinársky neutrálny
  • Potraviny nezanechávajú na dreze žiadne stopy
  • Nerezové drezy odolávajú kyselinám a škvrnám
  • Vysoká odolnosť proti nárazom, elasticita
  • Absolútne teplovzdorné

Podľa čoho sa rozhodovať pri výbere nerezového drezu? Všímajte si hrúbku použitého nerezu a jeho kvalitu. Tiež hĺbka drezu je dôležitá, predsa nechcete mať neustále počkanú kuchynskú linku!

Typy nerezových drezov, hrúbka, druhy a povrchová úprava nerezu

  • Nerezové jednodrezy - Ak bývate v malom byte, alebo hľadáte drez do kancelárie a najčastejšie na umývanie riadu používate umývačku, je jednodrez z nerezu dobrou voľbou.
  • Nerezové jednodrezy s prídavnou vaničkou - Podobné využitie ako pri jednodreze, ale ako bonus môžete používať prídavnú vaničku. Oceníte ju pri rozmrazovaní potravín, odkladaní riadu a podobne.
  • Nerezový jednodrez s odkvapom - Plochu odkvapu využijete po umytí riadu, nebudete potrebovať odkvapávač. Odkvap oceníte aj pri rozmrazovaní potravín.
  • Nerezové drezy s vaničkou a odkvapom - Výhody oboch predchádzajúcich kategórii, hodia sa skôr do väčších kuchýň.
  • Nerezové dvojdrezy - Majú dve rovnocenné vane. Hodí sa do väčších kuchýň. Dve vane ponúkajú oveľa pohodlnejšie používanie. V jednej môžete mať špinavý riad, av druhom napríklad zlievať vodu z cestovín.
  • Nerezové dvojdrezy s odkvapom - Ak máte priestrannú kuchyňu najlepšou voľbou bude dvojdrez s odkvapom. Môžete využívať všetky výhody dvoch drezov, a zároveň nechať odkvapkávať umytý riad alebo rozmrazovať.
  • Rohové drezy z nerezu - Hodí sa perfektne do malých kuchýň, garsónok a podobne. Pokiaľ navrhujete novú kuchyňu, zvážte použitie rohového drezu, je to funkčné a originálne riešenie.

Hrúbka nerezového drezu je dôležitá

Napriek tomu, že sa na trhu bežne vyskytujú lacné drezy z veľmi tenkého nerezového plechu, ich kúpu by sme si mali poriadne rozmyslieť. Použitie tenkého plechu so sebou totiž prináša množstvo problémov, ktoré si všimneme, až keď máme drez namontovaný a začneme ho používať.

Prvou nevýhodou je, že tenké drezy vôbec netlmia vibrácie. Každý pohyb riadu pri umývaní je sprevádzaný intenzívnym hlukom. Ďalším problémom môže spôsobovať vodovodná batéria, ktorá sa v dreze z tenkého materiálu kýva a pôsobí vratkým dojmom.

Všimnite si, že drezy z tenkého nerezu obsahujú oveľa väčšie množstvo výstupkov. Výrobcovia sa tak snažia dohnať zníženú pevnosť. Viac výstupkov však zároveň znamená ťažšie čistenie a údržbu.

Tenkostenné drezy sú často v rámci úspor lisujú z jedného kusu materiálu. Potom ale nie je možné zaistiť dostatočnú hĺbku pre pohodlné používanie.

PRED KÚPIOU VYSKÚŠAJTE: Zľahka zatlačte rukou do dna drezu. Dochádza k "prehnutiu"? Potom je drez príliš tenký.

Ak sa napriek všetkým nevýhodám rozhodnete pre tenkostenný nerezový drez, skontrolujte okolie otvoru na inštaláciu vodovodnej batérie, či je dostatočne spevnené profilovaním.

Ako sa zorientovať v rôznych druhoch nerezu?

Pre potreby výberu ideálneho drezu nám stačí vedieť, či je drez vyrobený z potravinárskej nerezovej ocele.

Potravinárska nerezová oceľ má pevne daný obsah chrómu a niklu - 18% a 10%. Niektorí výrobcovia tento pomer uvádzajú na balení svojich výrobkov.

Pokiaľ sa u vášho drezu začne vyskytovať hrdza, je to pravdepodobne tým, že výrobca použil nedostatočné pomery chrómu a niklu, alebo nebol dodržaný správny výrobný postup.

TIP PRED KÚPIE NEREZOVÉHO DREZU: Z akého druhu nerezu je vyrobený váš drez si môžete overiť veľmi ľahko. Stačí si vziať so sebou do predajne magnet. Pokiaľ ho priložíte k drezu, a magnet silne reaguje, znamená to, že bol použitý menej kvalitný nerez. Čistý potravinársky nerez nie je feromagnetický. Pokiaľ magnet reaguje len slabo, nerez je v poriadku, reakciu vyvolávajú legovacie prímesi.

DREZY V E-SHOPE Z KVALITNÉHO NEREZU

Rôzne povrchové úpravy nerezu a ich vplyv na funkčnosť

prírodná povrchová úprava, lesklý nerez

Túto povrchovú úpravu poznáme asi všetci, je najrozšírenejšia. Jej výhodou je nízka cena, nevýhodou potom väčšia viditeľnosť škrabancov a zaschnutej vody. Na čistenie drezov z tohto materiálu odporúčame vyvarovať sa suchým pastám a pieskom, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie.

Kartáčovaný, štruktúrovaný a tepaný povrch

Moderný nerezový drez nemusí byť iba lesklý. Dnes si môže každý vybrať nerezový drez v prevedení podľa svojho vkusu alebo štýlu kuchyne. Rôzne povrchové úpravy prinášajú aj ďalšie výhody ako len nevšedný dizajn. Kvapky zaschnutej vody nie sú na nereze s povrchovou úpravou vidieť. Tiež škrabance sú oveľa menej viditeľné. Kartáčovaný povrch na nerezových drezoch vzniká kefovaním drezu pomocou oceľových kief. Ďalšou možnou povrchovou úpravou je tzv. štruktúrovaný povrch, ktorý vzniká lisovaním.

Ručne robené nerezové drezy

Chcete do svojej kuchyne iba to najlepšie? Presne na Vás myslia výrobcovia ručne vyrábaných nerezových drezov.

Sú vyrobené technológiou zvárania z niekoľkých kusov masívneho nerezového plechu. Prevažuje povrchová úprava kefovania.

Vlastnosti nerezových drezov

Chemická a tepelná odolnosť nerezových drezov

Drezy vyrobené z nerezu nemajú problém s väčšinou v domácnosti používaných prípravkov a saponátu. Aby to nebolo také jednoduché, existujú samozrejme výnimky. Je treba si dávať pozor predovšetkým na prípravky s obsahom chlóru, kyseliny soľnej a čističom striebra. Problémom môžu byť aj silne slané roztoky pôsobiace na drez po dlhú dobu. Nerez odoláva vysokým teplotám, môžete na ne bez strachu položiť hrniec rovno z platne a drez bude v poriadku. Pokiaľ Vás zaujímajú presné čísla, nerezový drez zvládne dlhodobo odolávať 350 °C a nárazovo až 450 °C.

Môžu nerezové drezy zhrdzavieť?

Ako už nám ich názov napovedá, nerezové drezy by mali byť veľmi odolné proti korózii.

Jediná hrdza, ktorá sa môže vyskytovať na kvalitných nerezových drezoch je hrdza prevzatá z niečoho čo už je hrdzavé. Táto korózia je však iba na povrchu a nedochádza k poškodeniu samotného nerezu. Na druhú stranu drezy z nekvalitnej nerezovej ocele môžu mať s hrdzavením problémy. Je to spôsobené nízkym obsahom legovacích prímesí (niklu a chrómu), prípadne nedodržaním výrobného postupu.

Čo je to ochrana patina a samo-regeneračná schopnosť nerezových drezov?

Môžu škrabance a ryhy na nerezovom dreze sami od seba zmiznúť? Odpoveď vás možno prekvapí, je to možné! V prvých týždňoch používania sa na novom dreze začnú objavovať celkom výrazné škrabance. Po dvoch až troch týždňoch – pri pravidelnom používaní a čistení – sa na povrchu nerezového drezu začne vytvárať hodvábne matná vrstva.

Jej vznik je spôsobený žiaducou oxidáciou nerezu po kontakte so vzdušným kyslíkom. Táto "patina", široká iba niekoľko atómov, postupne zakryje škrabance na dreze. Pri čistení sa rozbrúsi, a zase obnoví. To má po nejakej dobe skutočne za následok to, že škrabance prestanú byť vidieť.

Údržba a starostlivosť o nerezový drez

Nerezová oceľ je húževnatý a odolný materiál, ktorý vydrží aj veľmi hrubé zaobchádzanie. Problém môžu spôsobiť ostré predmety, ktoré môžu nerezový povrch poškriabať. Kameň, sklo, keramika sú tvrdšie materiály ako nerez. Preto môžu spôsobiť škrabance na povrchu. Pokiaľ chcete minimalizovať množstvo škrabancov na vašom dreze, je potrebné dávať pri manipulácii s ostrými predmetmi (nože, brúsky, sklo) pozor.

Je nutné vziať do úvahy, že poškriabaniu pri umývaní riadu sa v nerezovom dreze nikdy úplne nevyhnete.

Než umyjete prvý riad

Z výroby je drez opatrený ochrannou vrstvou, ktorá ho chráni proti poškriabaniu pri preprave a podobne.

Pred prvým použitím je dobré túto vrstvu odstrániť, inak by sa na nej zachytávala špina a mastnota. Odstrániť túto vrstvu je ľahké, stačí na to vziať saponát a žinku alebo handričku.

Čistenie nerezového drezu

  • Nikdy nepoužívajte na leštenie tvrdú drôtenku, len jemnú hubičku a čistite vždy len v jednom smere, vyhnete sa tak viditeľným škrabancom.
  • Pravidelne odstraňujte nečistoty a vápenné usadeniny.
  • Vyhnite sa používaniu čističov obsahujúcich chlór a kyselinu soľnú.
  • Zabráňte dlhému pôsobeniu tekutín obsahujúcich veľkú koncentráciu kuchynskej soli.
  • Eliminujte kontakt s hrdzavejúcimi kovovými dielmi.

Drezy môžete pravidelne umývať saponáty a čistiacimi prostriedkami na nerez. Pokiaľ chcete pre svoj drez len to najlepšie, použite čistiace prípravky a pasty priamo od výrobcu drezu. Vždy dodržujte odporúčaný postup uvedený na čistiacom prípravku, prípadne v návode k drezu.

Škvrnky na povrchu nerezového drezu

Škvrnky na nereze sú spravidla spôsobené vodnými usadeninami na povrchu. Nejedná sa o poškodenie, hrdza je iba povrchová. Používanie drôtenky, oceľové vodovodné rúrky, dlhší kontakt so zhrdzaveným kuchynským náradím - to sú najčastejšie zdroje hrdze na nerezových džezoch. Ide však o hrdzu prevzatú, je iba povrchová a po jej odstránení sa nebude vracať.

Opakujúce sa hrdzavé škvrny

Pokiaľ sa Vám na vašom nerezovom dreze neustále tvoria hrdzavé škvrnky, je možné, že sú vo vašom vodovodnom potrubí zvyšky stavebného materiálu. Tento problém je častý u novostavieb alebo rekonštruovaných kuchýň.

Pre zistenie stavu vášho potrubia vyskrutkujte z vodovodnej batérie Perlátor (sitko) a skontrolujte, či sa tu nevyskytujú nečistoty. Práve zvyšky stavebných materiálov (kovové špony, kúsky tehál, piesok...) znečisťujú vodu a následne spôsobujú vznik škvŕn.

ŠIROKÁ PONUKA NEREZOVÝCH DREZOV V NAŠOM E-SHOPE